Program

Sessions take place at the Conference Hall, Aalborg University Copenhagen, A. C. Meyers Vænge 15, DK-2450 Copenhagen SV. Program subject to changes. Download the location overview, the complete schedule. and the short guide with abstracts and work introductions.

Monday Nov 19 – Articulate Space

9:30-10:45 – Registration & Coffee, Main Hall

11:00-12:00 – Welcome & Introductory remarks, Auditorium 1
Cybernetics Revisited – towards a third order?
by Morten Søndergaard, General Chair

Keynote: Lanfranco Aceti
Who Terminated the Cyborg? The Normalization of Cybernetics, the Loss of Revolutionary Power and The Rise of The Bureaucrat

Chair: Morten Søndergaard

12:00-13:00 – Lunch

13:00-14:00 – Paper session I, Auditorium 1

  • Eunsu Kang, Donald Craig and Diana Garcia-Snyder: Dancing with Interactive Space – Comparing Human-Space Interfaces of Shin’m 2.0 using Kinect sensor and of Shin’m using Wearable Interface [video link]
  • Miguel Valenzuela: Spatio-temporal Anomalies; spatial distortion and the persistence of vision
  • Mark Bokowiec: V’Oct(Ritual): The Anatomy of an Interactive Composition

Session Chair: Thomas Markussen and Rikke Magnussen

14:15-15:15 – Re-mix I, Port Space (public access)

  • Simon Nielsen og Anders Monrad: ERVAX 2 for 2
  • Andrew Brown: Improvised interactions

Action Chair: Jamie Allen & Kaylee Wesley Pearson

15:30-17:00 – LEAF workshop, Auditorium 1 (public access)

Chairs: Paul Thomas and Morten Søndergaard

17:30-19:00 – Opening reception, Port Space

Tuesday Nov 20 – Unperceivable → Perceivable

9:30-10:45 – Keynote: Andrew Pickering, Auditorium 1
Art & Agency
Chair: Stefania Serafin

11:00-12:00 – Paper session II, Auditorium 1

  • Pedrag K. Nikolic: ArtMachine:MindCatcher: Creating Meaning from Abstract Multi-Sensory Perception
  • Phivos-Angelos Kollias: Ephemeron

Session Chair: Stefania Serafin

12:00-13:00 – Lunch

13:00-14:00 – Paper session III, Auditorium 1

  • Tim Sayer: Whispering Scores: volition and feedback in improvised multimedia performance
  • Sunghee Kim: Performative Confusion: The Next Phenomena of Digital Interactive Media

Session Chair: Dan Overholt

14:15-15:15 – Re-mix II, Port Space

  • Marcelina Wellmer: Error 404, 502, 410
  • Andreas Busk-Jepsen and Lasse Thorning: Soulmates
  • Leila Nadir Cary Peppermint: Indeterminate Hikes+

Session Chair: Paul Thomas

15:30-17:00

Indeterminate Hikes+ may be visited in designated locations in Copenhagen during the event. For further information and updates see www.re-new.org

17:30-19:00 – Dinner on your own (not included)

20:00 – Concert, Port Space [public access]

  • Ephemeron, by Phivos-Angelos Kollias
  • Improvised Interactions, by Andrew Brown
  • Fluxus, by Hans Peter Stubbe Teglbjærg
  • Allegoria, by Quiet Ensemble

Wednesday November 21 – Urban Cybernetics

9:30-10:45 – Keynote: Yvonne Spielmann, Auditorium 1
Connecting, Changing and continuing: how do media arts interact in perceptual and responsive environments?
Chair: Stine Ejsing-Duun

11:00-12:00 – Paper session IV, Auditorium 1

  • Richard Vickers and James Field: 24-hours in an interactive documentary
  • Leila Nadir and Cary Peppermint: Indeterminate Hikes +
  • Ann Oren and Zevan Rosser: Color Occurrence – an interactive installation [video link]

Session Chair: Stine Ejsing-Duun

12:00-13:00 – Lunch

13:00-14:00 – Paper session V, Auditorium 1

  • Budhaditya Chattopadhyay. The Well Tempered City: participation and intervention in sonic interaction
  • Mario van Horrik: Merging sound, movement and architecture: WAVES [video link]

Session Chair: Ann Morrison

14:15-15:15 – Re-mix III, Port Space

  • Quiet Ensemble: Allegoria
  • Hans-Peter Stubbe Teglbjærg: Fluxus

Session Chair: Sebastian Frese Bülow & Christina Kühl

15:30-18:00 – Modalys workshop – Port Space
Chair: Hans Peter Stubbe Teglbjærg

19:00 - Dinner on your own (not included)

Thursday November 22 – Bio Cybernetics

9:30-10:45 – Keynote: Roy Ascott, Auditorium 1
Centrifugal Cybernetics – Art as an Organism
Chair: Ståhle Stenslie

11:00-12:00 – Paper session VI, Auditorium 1

  • Guilherme Kujawski: Neocybernetic Art or Affect and Conversation in the Animal and the Machine
  • Andrew Quitmeyer & Michael Nitsche: Mark Your Territory: Bridging Ownership between Real and Digital Spaces [video link]

Session Chair: Ståle Stenslie

12:00-13:00 – Lunch

13:00-14:00 – Paper session VII, Auditorium 1

  • Carlos Castellanos: Biopoiesis [video link]
  • Boland: Stress-o-stat

Session Chair: Ståhle Stenslie

14:15-15:15 – Re-mix IV, Port Space

  • Howard Boland: Stress-o-stat
  • Wen Liu and Marian Weger: The Monster

Session Chair: Signe Brink-Petersen and Kaylee Wesley Pearson

15:30-17:00 – Grand Panel and Round-Up, Auditorium 1
Chair: Morten Søndergaard and Lars Graugaard